Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Normal
I have heard of people doing the same thing and then have arguments over what the bales actually weighed when a scale wasn't close so they all could be weighed. I would take a good guess at production and price it at so much per bale. An example would be if I thought it would make 3 bales, 15$ per acre to cut and $7 per bale to bale that means I have $12 per bale my cost. If I thought it was worth $25 per bale for the hay I could price it at $13 per bale.$39 per acre for clover is pretty good money for the landowner but my guess is that production would be closer to 2 bales than 3.Hope that helped.
I have heard of people doing the same thing and then have arguments over what the bales actually weighed when a scale wasn't close so they all could be weighed. I would take a good guess at production and price it at so much per bale. An example would be if I thought it would make 3 bales, 15$ per acre to cut and $7 per bale to bale that means I have $12 per bale my cost. If I thought it was worth $25 per bale for the hay I could price it at $13 per bale.
$39 per acre for clover is pretty good money for the landowner but my guess is that production would be closer to 2 bales than 3.
Hope that helped.